Zestawy kołowe - niezbędne wyposażenie urządzeń transportowych

Zestawy kołowe - niezbędne wyposażenie urządzeń transportowych

Zestawy kołowe to pojęcie opisujące komplety kół mocowane w różnego typu urządzeniach transportowych, stosowanych na terenie firm przemysłowych i produkcyjnych.

Zestawy kołowe umożliwiają swobodne poruszanie się urządzeń. Zazwyczaj nie posiadają swojego napędu – są mocowane w sprzęcie uruchamianym siłą posługującego się nimi pracownika lub tym poruszanym przy zastosowaniu specjalnego urządzenia ciągnącego z własnym napędem. Koła przemysłowe są z założenia dostosowane do niedużych szybkości, ponieważ niemal tylko takie osiąga osprzęt transportowy stosowany na niewielkich dystansach. Podstawowymi elementami kół przemysłowych jest koło oraz obudowa, wyposażona w elementy pozwalające na zamocowanie kół przemysłowych do konstrukcji urządzenia.

Różnorodność miejsc oraz środowisk, w jakich implementuje się koła przemysłowe jest tak szeroka, że w ich wytwarzaniu stosuje się szereg surowców przystosowanych do czynników, w jakich pracują maszyny w nie wyposażone. Producenci ciągle poszerzają swoje oferty kół przemysłowych, stosując nowe technologie oraz uwzględniając w niej coraz to nowsze obszary działalności. Na rynku dostępne są teraz setki pozycji, które pozwalają dokładnie dostosować koła przemysłowe do ich użycia.

Zestawy kołowe są produkowane z rozmaitych surowców oraz mają różne kształty. Każda z części koła przemysłowego może być objęta przystosowaniem do czynności, w jakich uczestniczą wyposażone w nie maszyny. Takim czynnikiem jest np. materiał, z jakiego wytworzone jest kółko zestawu kołowego czy też rodzaj zastosowanego łożyska.

W opracowaniu oraz wyborze kół przemysłowych bierze się pod rozwagę przede wszystkim udźwig maszyny oraz warunki panujące w otoczeniu, w jakim będzie działało urządzenie. Trzeba w tym procesie wziąć pod uwagę zarówno wysoką wilgotność powietrza lub podłoża, jak i obecność w nim czynników agresywnych, takich jak różnego typu chemikalia. Ważna jest również temperatura – nie tylko ta panująca zewnętrznie, lecz również ta wytwarzana wewnątrz koła przemysłowego w wyniku akcji tarcia w czasie jego pracy.

W niektórych sytuacjach niezwykle ważnym czynnikiem jest manewrowość kół przemysłowych, czyli sprawność w jeżdżeniu nim, ze szczególnym uwzględnieniem uruchomienia oraz modyfikacji kierunku jazdy urządzenia. W tym obszarze istotny jest również rodzaj powierzchni, po której będzie poruszał się zestaw kół magazynowych. Trzeba zwrócić uwagę tak na jej strukturę, twardość, jak i obecność substancji mogących oddziaływać na stan oraz działanie zestawu kołowego. Inne koła dopiera się do powierzchni miękkich, inne do twardych.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj maszyny, które będzie wyposażone w koła przemysłowe. Dostępne są koła przemysłowe dedykowane do aparatury, wymagających bardzo stabilnej jazdy bez wstrząsów. Istnieją też ich typy przystosowane specjalnie do sporych obciążeń.