Najczęstsze zakupy milionerów to tradycyjny rosyjski kawior?

Najczęstsze zakupy milionerów to tradycyjny rosyjski kawior?

Owszem, prawdą jest że najznamienitszy dotąd kawior, tak opiewany w filmach i mitach pochodzi najczęściej z Rosji, a dokładnie z morza aralskiego i Bajkału. Jedynie tam bowiem jest najlepszy jesiotr, bieługa i siewruga – jako że od setek lat już kawior bywał tylko specjałem dostępnym dla mieszkańców europejskich dworów. Jednak w dzisiejszych czasach, pomimo że kawior może kupić każdy robiący zakupy w sieci popularnych, pierwszych lepszych marketów – to jest jeszcze rozróżnienie na kawior i Kawior. Kawior przez wielkie „K” to Almas – w języku rosyjski oznacza dosłownie kawiorowy diament i jest de facto, najdroższym kawiorem w świecie, pochodzi on zaś z ikry blisko stuletnich gatunków białych jesiotrów z hodowli na Morzu Kaspijskim właśnie.

Kawior ten można nabyć tylko w chorendalnie snobistycznym i drogim - Caviar House & Prunier w Londynie, pakowany w puszki ze szczerego 24-karatowego złota, przy czym jego wartość to zaledwie $25 000, w przeliczeniu na złotówki byłoby to niemalże 72 500 zł za jeden kilogram. Ale oto w dziedzinie nawet kawioru pojawiła się dość osobliwa konkurencja z …Portugalii. Właśnie na południu tego kraju uruchomiono fermy hodowlane ryb jesiotrowatych wraz z zakładem, gdzie kawior będzie się konfekcjonować. Słynąca z dotąd z turystyki i wódki z dziwnych owoców bedronho portugalska miejscowość Algarve, będzie odtąd produkować do 700 kilogramów kawioru na rok. Biznes jest to bardzo lukratywny, bowiem całkowita wartość rynkowa powyższej ilości „rybiego złota” oscyluje nawet na cztery miliony euro, zdaniem znawców tematu, przy czy chętnych na ten przysmak nigdy nie brakuje. Interesującym jest przy tym argumentowanie przedsięwzięcia przez Portugalskich naukowców z uniwersytetu w Faro, utrzymują oni że jesiotr ewidentnie szybciej rozmnaża się w umiarkowanie ciepłych wodach Portugali właśnie, niż w zimnych toniach rosyjskich jezior i mórz.

Pytanie więc, skoro tak jest w istocie to dlaczego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zanotowano całkowite wyginięcie jesiotra atlantyckiego w tym kraju – czyżby nie zdążył jednak się rozmnażać? Raczej na pewno było zbyt wiele chętnych na jego połów, a ściślej jego ikry – Jesiotra. Nie dziwią zatem chęci masowej hodowli celem komercyjnej sprzedaży kawioru w tym pięknym kraju nadmorskim.